Skip to content

264 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Date
May 21, 2041

Property Information

Block16
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,877
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
26%
Improvement Value:$278,100
74%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,669+3.8%
2024$12,206+4.0%
2023$11,739+1.6%
2022$11,560-5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft2,877DeedBook 6360, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1926