Skip to content

253 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block16
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,048
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
24%
Improvement Value:$306,300
76%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,755+3.8%
2024$13,252+4.0%
2023$12,745+1.6%
2022$12,550-12.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft3,048DeedBook 20180, Page 26504

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,048DeedBook 12497, Page 7340Recorded5/30/2014

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928