Skip to content

245 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Date
Jan 28, 2064

Property Information

Block16
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,530
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
26%
Improvement Value:$282,200
74%
Total Assessment$381,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,937+3.8%
2024$12,464+4.0%
2023$11,987+1.6%
2022$11,804+13.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,530DeedBook 20220, Page 75421

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5832, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1928