Skip to content

243 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block16
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,530
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
28%
Improvement Value:$249,400
72%
Total Assessment$348,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,825+3.8%
2024$11,392+4.0%
2023$10,957+1.6%
2022$10,789-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,530DeedBook 20240, Page 34774

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 12303, Page 369

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 12015, Page 9674

Property Sale

Sale
$454,000
DeedBook 6235, Page 353

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6009, Page 616

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928