Skip to content

200 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Date
Sep 22, 2044

Property Information

Block17
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,994
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
30%
Improvement Value:$216,000
70%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,522+3.8%
2024$10,137+4.0%
2023$9,750+1.6%
2022$9,601-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,994DeedBook 5849, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1922