Skip to content

220 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2022

Property Information

Block17
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,752
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
26%
Improvement Value:$263,600
74%
Total Assessment$357,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137+3.8%
2024$11,693+4.0%
2023$11,246+1.6%
2022$11,074-10.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4995, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1924