Skip to content

185 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Mar 27, 2009

Property Information

Block18
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,960
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
30%
Improvement Value:$233,100
70%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,272+3.8%
2024$10,860+4.0%
2023$10,444+1.6%
2022$10,285-11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 12187, Page 5369

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5884, Page 257

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5747, Page 364

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5656, Page 100

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5557, Page 282

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925