Skip to content

230 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block17
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,532
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
22%
Improvement Value:$333,200
78%
Total Assessment$427,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,497+3.8%
2024$13,967+4.0%
2023$13,433+22.1%
2022$11,006-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,532DeedBook 20210, Page 18753

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 6225, Page 776

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 6115, Page 907

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5665, Page 404

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925