Skip to content

111 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block39
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,439
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
29%
Improvement Value:$224,000
71%
Total Assessment$315,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+3.8%
2024$10,311+4.0%
2023$9,916+1.6%
2022$9,765-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,439DeedBook 20220, Page 98903

Property Built

Built

Year Built: 1926