Skip to content

319 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2007

Property Information

Block40
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,772
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
26%
Improvement Value:$265,300
74%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,235+3.8%
2024$11,788+4.0%
2023$11,337+1.6%
2022$11,164-5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5477, Page 414

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923