Skip to content

72 Brighton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 21, 2000

Property Information

Block187
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,672
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,300
40%
Improvement Value:$209,800
60%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,774+4.0%
2024$11,320+4.0%
2023$10,887+1.6%
2022$10,721+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,672DeedBook 5671, Page 626

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5060, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1928