Skip to content

76 Brighton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Date
Nov 10, 2053

Property Information

Block187
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,423
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
41%
Improvement Value:$189,100
59%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,943+3.8%
2024$10,543+4.0%
2023$10,139+1.6%
2022$9,984-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

To:

Sq Ft1,423DeedBook 12387, Page 8037

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5702, Page 363

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5287, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1926