Skip to content

9 Carteret StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block189
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,166
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,400
41%
Improvement Value:$167,400
59%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+3.8%
2024$9,340+4.0%
2023$8,983+1.6%
2022$8,846-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20180, Page 63431

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 20150, Page 74556Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12147, Page 2245

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 12066, Page 3704

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6051, Page 591

Property Sale

Sale
$221,750
DeedBook 5948, Page 175

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5079, Page 894

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924