Skip to content

7 Carteret StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block189
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,776
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
40%
Improvement Value:$205,700
60%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,713+3.8%
2024$11,284+4.0%
2023$10,853+1.6%
2022$10,687-19.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 20220, Page 66417

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924