Skip to content

73 Morse AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1987

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block189
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,800
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
31%
Improvement Value:$293,900
69%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,392+3.8%
2024$13,866+4.0%
2023$13,336+1.6%
2022$13,132+5.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6214, Page 351

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5293, Page 886

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5025, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1987