Skip to content

16 Brighton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block189
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,296
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
46%
Improvement Value:$153,100
54%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,616+3.8%
2024$9,265+4.0%
2023$8,910+1.6%
2022$8,774-7.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,242DeedBook 20190, Page 53448

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5478, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1923