Skip to content

216 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block18
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
48%
Improvement Value:$105,300
52%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+3.8%
2024$6,608+9.0%
2023$6,061+1.6%
2022$5,965+13.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft832DeedBook 20220, Page 62234

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft832DeedBook 20211, Page 44370Recorded12/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1942