Skip to content

188 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block18
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,526
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
26%
Improvement Value:$284,700
74%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+3.8%
2024$12,546+4.0%
2023$12,066+1.6%
2022$11,882-1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft2,218DeedBook 20160, Page 14516Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6360, Page 19

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5754, Page 809

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924