Skip to content

204 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block18
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
48%
Improvement Value:$105,900
52%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+3.8%
2024$6,628+4.0%
2023$6,374+1.6%
2022$6,277+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft832DeedBook 20220, Page 91

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 6109, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1942