Skip to content

184 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Dec 24, 1979

Property Information

Block18
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
31%
Improvement Value:$225,800
69%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,024+3.8%
2024$10,621+4.0%
2023$10,215+1.6%
2022$10,059-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924