Skip to content

187 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block23
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,548
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
25%
Improvement Value:$295,600
75%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,432+3.8%
2024$12,941+4.0%
2023$12,446+1.6%
2022$12,256+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5851, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1925