Skip to content

259 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block22
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
46%
Improvement Value:$111,500
54%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,069+3.8%
2024$6,811+4.0%
2023$6,550+1.6%
2022$6,450+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft832DeedBook 20211, Page 46489

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6024, Page 153

Property Sale

Sale
$86,600
DeedBook 5385, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1942