Skip to content

14 Maolis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Date
Oct 24, 2061

Property Information

Block194
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
44%
Improvement Value:$150,100
56%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+5.3%
2024$8,647+4.0%
2023$8,316+1.6%
2022$8,189+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 12193, Page 4465

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6336, Page 41

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5635, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1915