Skip to content

7 Evergreen AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 2, 1995

Property Information

Block194
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,712
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
25%
Improvement Value:$304,900
75%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,748+3.8%
2024$13,245+4.0%
2023$12,739+1.6%
2022$12,544-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,712DeedBook 5367, Page 902

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973