Skip to content

96 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Date
Jan 17, 2054

Property Information

Block212
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2A
Sq Footage2,699
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,300
41%
Improvement Value:$245,000
59%
Total Assessment$415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,087+3.8%
2024$13,572+4.0%
2023$13,053+1.6%
2022$12,854-5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921