Skip to content

73 Maolis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block212
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,368
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
39%
Improvement Value:$227,700
61%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,642+3.8%
2024$12,180+4.0%
2023$11,714+1.6%
2022$11,535+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20160, Page 69359

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 12314, Page 1486

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12270, Page 2425

Property Built

Built

Year Built: 1918