Skip to content

161 Ashland AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1895

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block212
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2A
Sq Footage2,418
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,500
49%
Improvement Value:$178,400
51%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,869+3.8%
2024$11,435+4.0%
2023$10,997+1.6%
2022$10,829-9.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,418DeedBook 20180, Page 69315

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1895