Skip to content

55 Maolis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block212
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,330
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
33%
Improvement Value:$263,200
67%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,327+3.8%
2024$12,840+4.0%
2023$12,349+1.6%
2022$12,160-3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,661DeedBook 20170, Page 75112

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910