Skip to content

30 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block213
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage1,877
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
34%
Improvement Value:$201,800
66%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,366+3.8%
2024$9,987+4.0%
2023$9,605+1.6%
2022$9,458-11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 5066, Page 548

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1922