Skip to content

60 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1878

Last Sale Date
Dec 2, 2068

Property Information

Block213
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,407
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,200
42%
Improvement Value:$196,500
58%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,557+3.8%
2024$11,134+28.9%
2023$8,640+1.6%
2022$8,508-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,407DeedBook 5527, Page 177

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5216, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1878