Skip to content

196 Ashland AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1875

Last Sale Date
Jun 18, 2065

Property Information

Block215
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,492
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
42%
Improvement Value:$228,900
58%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,463+3.8%
2024$12,971+4.0%
2023$12,475+1.6%
2022$12,284+26.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,492DeedBook 12569, Page 7341

Property Built

Built

Year Built: 1875