Skip to content

18 Maolis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Date
Oct 24, 2062

Property Information

Block194
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
43%
Improvement Value:$174,900
57%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,356-9.7%
2024$11,474+19.6%
2023$9,596+1.6%
2022$9,449+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 20230, Page 40762

Property Sale

Sale
$212,500
Sq Ft1,254DeedBook 20220, Page 79465Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5485, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1915