Skip to content

194-196 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block214
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,498
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
35%
Improvement Value:$161,400
65%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+3.8%
2024$8,062+4.0%
2023$7,754+1.6%
2022$7,635-17.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6018, Page 940

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5698, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1953