Skip to content

210 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block218
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,491
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,400
29%
Improvement Value:$221,200
71%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,637+3.8%
2024$10,248+4.0%
2023$9,856+1.6%
2022$9,706-2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 6172, Page 677

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5912, Page 587

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5559, Page 345

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5198, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1899