Skip to content

174-176 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1917
Apartment

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Nov 20, 2019

Property Information

Block214
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description7 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
23%
Improvement Value:$382,600
77%
Total Assessment$496,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,824+3.8%
2024$16,209+4.0%
2023$15,589+1.6%
2022$15,351-15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000

To:

DeedBook 20191, Page 16149

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 12544, Page 6948Recorded3/23/2015

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4934, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1917