Skip to content

168 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block214
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,300
38%
Improvement Value:$145,600
62%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,002+3.8%
2024$7,709+4.0%
2023$7,414+7.5%
2022$6,899-13.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft900DeedBook 20210, Page 9907

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 20190, Page 20387Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$145,011
DeedBook 6032, Page 515

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5250, Page 325

Property Sale

Sale
$18,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1870