Skip to content

22 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block218
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,614
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,700
30%
Improvement Value:$237,500
70%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,316+3.8%
2024$10,902+4.0%
2023$10,485+1.6%
2022$10,325-14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 20180, Page 84357

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900