Skip to content

29 Second StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block218
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage871
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
45%
Improvement Value:$116,400
55%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+3.8%
2024$6,895+4.0%
2023$6,632+1.6%
2022$6,530-15.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft871DeedBook 12263, Page 4150

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5858, Page 33

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5224, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1928