Skip to content

29 Conger StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Feb 4, 2015

Property Information

Block153
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionSHOP
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,500
35%
Improvement Value:$425,000
65%
Total Assessment$658,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,634+3.8%
2024$22,764+3.8%
2023$21,928+1.3%
2022$21,638+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

DeedBook 12538, Page 773

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5458, Page 222

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5077, Page 434

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923