Skip to content

252 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jul 16, 2012

Property Information

Block22
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,112
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
33%
Improvement Value:$195,700
67%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+3.8%
2024$9,601+4.0%
2023$9,234+1.6%
2022$9,093-13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 12386, Page 811

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5150, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1927