Skip to content

195 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 8, 2016

Property Information

Block23
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,464
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
25%
Improvement Value:$293,400
75%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+3.8%
2024$12,830+4.0%
2023$12,339+1.6%
2022$12,151+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,794DeedBook 20161, Page 7355

Property Built

Built

Year Built: 1928