Skip to content

169 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block6
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,420
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
27%
Improvement Value:$263,500
73%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+3.8%
2024$11,853+4.0%
2023$11,400+1.6%
2022$11,226-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft2,728DeedBook 20160, Page 13419

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5744, Page 803

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5412, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1928