Skip to content

70 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block34
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,433
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
24%
Improvement Value:$263,600
76%
Total Assessment$348,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,825+3.8%
2024$11,392+4.0%
2023$10,957+1.6%
2022$10,789+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,433DeedBook 12222, Page 8205

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 6238, Page 715

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5707, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1926