Skip to content

193 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block23
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,036
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
30%
Improvement Value:$226,700
70%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,055+3.8%
2024$10,650+5.4%
2023$10,108+1.6%
2022$9,954-9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$439,000
Sq Ft2,036DeedBook 20211, Page 46565Recorded12/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1928