Skip to content

158 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block5
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,970
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
28%
Improvement Value:$256,900
72%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,079+3.8%
2024$11,637+4.0%
2023$11,192+1.6%
2022$11,021+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5741, Page 679

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5015, Page 1000

Property Built

Built

Year Built: 1931