Skip to content

184 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2010

Property Information

Block24
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,607
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,600
30%
Improvement Value:$256,000
70%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+3.8%
2024$11,948+4.0%
2023$11,491+1.6%
2022$11,315-9.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927