Skip to content

44 Park StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2014
Apartment

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 23, 2011

Property Information

Block244
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description50APTS+2STORES
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,750,000
27%
Improvement Value:$4,649,100
73%
Total Assessment$6,399,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$217,057+3.8%
2024$209,123+4.0%
2023$201,124+1.6%
2022$198,052+233.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 12346, Page 6882