Skip to content

38 Park StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2015

Property Information

Block244
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningCBD
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
42%
Improvement Value:$200,800
58%
Total Assessment$345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,730+3.8%
2024$11,301+4.0%
2023$10,868+1.6%
2022$10,703-2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5590, Page 560

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5412, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1885