Skip to content

677 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$3,690,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block244
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,200
91%
Improvement Value:$25,600
9%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+3.8%
2024$9,846+3.8%
2023$9,484+1.3%
2022$9,359-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,690,000

To:

DeedBook 20240, Page 14275

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 20230, Page 11302