Skip to content

72 Maple StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block515
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage1,392
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
36%
Improvement Value:$171,800
64%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+3.8%
2024$8,814+4.0%
2023$8,477+1.6%
2022$8,347-14.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 20211, Page 26392

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12405, Page 4179

Property Built

Built

Year Built: 1926